برای هرچه بهتر و سریع لود شدن سایت مطبوعات فارس از مرورگر موزیلا فایرفاکس استفاده نمایید www.matboatfars.com                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     
 سایت عکس - عکس مکث 24  - خبرگزاری عکس - عکسمکث24 - تصویر - عکسهای - عکسمکث - عکسهای روز - عکس مکث - فتو - عکسمکس - ایمج - پیکچر - photo - picture -  عکسمکس24 - image - عکس در مطبوعات - مطبوعات در عکس - عکس و مطبوعات - مطبوعات و عکس - عکس مطبوعات - مطبوعات عکس - خبرگذاری عکس - عکس خبرگزاری - خبرگزاری مطبوعات فارس - خبرگذاری - خبر گزاری - خبر گذاری - عکس خبر - خبر عکس - روزنامه فارس - خبر فارس - عکس فارس - فارس عکس - شیراز عکس - عکس شیراز - خبرگذاری مطبوعات فارس - خبرگزاری مطبوعات فارس - فارس روزنامه - شیراز روزنامه - روزنامه شیراز - خبرگزاری عکس مطبوعات فارس - خبرگذاری عکس مطبوعات فارس - سایت مطبوعات شیراز - مطبوعات شیراز - شیراز مطبوعات - خبرگزاری مطبوعات شیراز - خبرگزاری فارس مطبوعات - خبرگذاری فارس مطبوعات - خبرگزاری سایت فارس - سایت خبری فارس - سایت خبری شیراز - سایت شیراز - شیراز سایت - اخبار فارس - فارس اخبار - اخبار شیراز - شیراز اخبار - خبر شیراز - عکس خبر - خبر عکس - خبرهای فارس - خبرهای شیراز - سایت فارس - خبر فارس - خبرفارس - فارسخبر - خبرشیراز - شیراز خبر - شیرازخبر - فارس خبر - شیرازعکس - توریسم و گردشگری - توریسم - توریست - گردشگری - هشدار - هشدار زیست محیطی - عکسهای گردشگری - site ax - site axmax - site axmax24 - saite axmax24 - saite ax - aksmaks24 - aksmaks - site matboatfars - saite matboatfars - matboatfars - Newspaper - khabar - news - farsnews - newsfars - matboatfarsnews - newsmatboatfars - fars news - news fars - matboatfars news - news matboatfars - photonews - newsphoto - photo news - news photo - عکس خبری - تصویر خبر - خبر تصویری - گزارش تصویری - عکسهای خبری - خبرهای تصویری - سایت خبری مطبوعات فارس - سایت عکس خبری مطبوعات فارس GOOGLE Mozilla Firefox- www.search.xco.ir-www.dl.agahipost.com       www.matboatfars.coms search.jamasp.irامروز پنج شنبه 14 فروردین 1399   برابر با  :    2/4/2020  میلادی    مصادف با :    1441/8/8  قمری
(1397/6/3)
عید غدیر، نماد توجه واقفان فارس به جشن‌های مذهبی/ لزوم توجه به وقف های جدید برای گسترش فرهنگ دینی
وجود موقوفاتی با موضوع برگزاری مراسم عید غدیر خم را می‌توان نمادی از توجه واقفان به جشن‌های مذهبی ذکر کرد.
مطبوعات فارس/ تکریم شعائر اهل‌بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از جمله نیاتی است که همیشه موردتوجه واقفان قرارگرفته و نمونه آن، توجه به روضه‌خوانی و اطعام عزاداران حسینی است که بنا بر آمار، بیش از 70 درصد موقوفات کشور و استان فارس در این راستا قرار دارد.

گرامی داشت اعیاد مذهبی موردتوجه ائمه(ع) است
در این میان تعدادی از واقفان نیات خود را به بزرگداشت اعیاد و به‌ویژه عید سعید غدیرخم که در کلام معصومین، بزرگ‌ترین عید شیعیان و موردتوجه آنان است، اختصاص داده اند.

البته این موقوفات محدود است و امروزه بیش از هر زمان دیگری نیاز به آن احساس می‌شود. همگان باید برای ترویج فرهنگ غدیر به‌عنوان فرهنگ برتری ارزش‌ها و پیروی از فضیلت‌های الهی و معنوی تلاش کنند و شاید یکی از بهترین راه‌ها برای این منظور، موضوع وقف است. از وقف در راستای تبیین، ترویج و نشر معارف غدیر و پژوهش های علمی دانشگاهی تا اقامه آداب این عید، عیدی دادن و اطعام و کمک به مستمندان در این روز، ازجمله فعالیت‌های پسندیده ای است که می‌توان به عنوان نیات وقف های جدید مطرح کرد. 

امام علی(ع) که خود توجه ویژه‌ای به وقف داشته و نمونه‌هایی از آن، چاه‌هایی است که بعد از به آب رسیدن توسط ایشان وقف می‌شد، ضمانت کرده است که هر کس در این روز عهده‌دار هزینه زندگی تعدادی از مؤمنین باشد از کفر و فقر در امان خواهد بود.

در استان فارس نیز موقوفاتی برای گرامی داشت ایام مذهبی و عید غدیر وجود دارد که با توجه به لزوم برگزاری چنین مناسبت‌هایی، نیاز به گسترش آن است و کارشناسان اوقاف و امور خیریه می‌توانند مشاوران خوبی برای واقفان خیراندیش و توجه دادن آن‌ها به وقف های جدید باشند.

نکته قابل‌توجه در بسیاری از وقف‌هایی که برای برگزاری مراسم عید غدیر ایجادشده و نسبت به دیگر موقوفات آمار کمی دارد، نگاه موشکافانه واقف برای اجرای نیات وقف بوده است که نمونه‌های جالبی از آن را در وقف نامه‌های موجود در استان فارس نیز می‌توان سراغ گرفت که به چند نمونه آن‌ها اشاره می‌کنیم.

توجه واقفان فارس به عید غدیر خم
در شهرستان کازرون دو وقف وجود دارد که تمام یا بخشی از نیت واقف در مورد گرامیداشت عید غدیرخم است.

یکی از این وقف‌ها، موقوفه"حاج شیخ عیسی" است که وقف نامه زیبایی دارد. واقف خیراندیش در وقف نامه خود که موضوع آن، اطعام و افطار روز عید غدیر است، نوع پذیرایی را نیز مشخص کرده و علاوه بر مشخص کردن میهمان، توجه ویژه‌ای هم به فقرا داشته است.

وکیل متولی این موقوفه گفت: بیشترین رقبات این موقوفه، زمین است و درآمد چندانی ندارد، ولی همه‌ساله با کمک‌های خانواده، نیت واقف که جد ما است را اجرایی می‌کنیم.

علیرضا عبدالله پور افزود: در کشور ما از دیرباز وقف و امور خیرخواهانه با فرهنگ نوعدوستی پیوند داشته است و توجه به نیات واقفین خیراندیش خود موید این مطلب است. امروز نیز در فضای کنونی جامعه نیاز به همدلی و همیاری بیشتر است و توجه به نیازمندان و مستمندان باید بیش از گذشته مورد نظر خیران و واقفان قرار گیرد. چنین وقف هایی نه تنها در گسترش هرچه بهتر فرهنگ نوع دوستی بویژه در ایام جشن و سرور بلکه در معرفی اعیاد مذهبی و ملی نیز مؤثر است.

یکی دیگر از وقف‌های شهرستان کازرون در این زمینه، موقوفه میرزا محمد رفیع الحسینی السلامی است که به گفته ارشاد فر متولی این موقوفه، شب عیدغدیر باید به نمازگزاران افطاری داده شود.

موقوفه حاج عطاءالله صدر رضوی که هم اکنون زیر نظر اوقاف ناحیه1 شیراز اداره می‌شود نیز ازجمله موقوفات مربوط به این حوزه است؛ برگزاری مجلس جشن آبرومندانه در عید غدیر و اطعام فقرا از نیات تقریر شده در وقفنامه این موقوفه است که به تاریخ 17 آذر 1332 شمسی تنظیم‌شده  است و واقف حتی در کیفیت انجام کار نیز دقت نظر خاصی داشته است و شرایط ویژه‌ای برای اجرای نیت خود بیان کرده است.

حاج علی‌محمد قطب الواعظین که از وعاظ کبار شهر شیراز بوده است نیز در وقف نامه ای که به سال 1319 هجری قمری بازمی‌گردد، یکی از نیات خود را عید غدیر خم و برگزاری جشن باشکوه در این روز قرار می دهد.

یکی دیگر از موقوفات فارس در این زمینه، موقوفه حاج محمدصادق شوشتریان است که در تاریخ 16 فرودین 1328 شمسی به ثبت رسیده و تامین هزینه مجلس عید غدیر در مسجد شوشتری، یکی از نیات واقف است.

همه این نمونه ها و شماری دیگر از موقوفاتی که با هدف بزرگداشت و ترویج شعائر اهلبیت(ع) در جای جای میهن عزیزمان پدید آمده است حکایت از روح بلند و ذهن دوراندیش واقفان و خیران دارد، مردان و زنان با ایمان و متعهدی که با هوشمندی و آگاهی از زمانه خویش در جهت اعتلای فرهنگ شیعه گام برداشته اند و در سایه محبت و مودت اهلبیت(ع)، انسان دوستی را با نیات خیراندیشانه خود در جامعه ترویج کرده اند. 

لزوم توجه به اعیاد مذهبی در وقف‌های جدید
در کلامی از امام صادق علیه‌السلام آمده است: «شیعیان ما در شادی‌های ما شاد و در حزن و اندوه ما محزون و غمگین هستند»

تنها همین عبارات کافی است تا ما را بااهمیت بزرگداشت اعیاد مذهبی آشنا کند. همان‌گونه که مراسمی عزاداری می‌توانند باعث گسترش فرهنگ شیعه شوند، برگزاری جشن‌های دینی نیز می‌توانند راه را برای آشنایی همگان بافرهنگ اسلامی هموار کنند.

استان فارس با داشتن بیشترین تعداد بقاع متبرکه در سطح کشور، زیرساخت‌های فرهنگی مناسبی را برای خدمات‌رسانی به مردم در خود جای‌داده است. خیران و واقفان می توانند با توجه ویژه به این ظرفیت گسترده فرهنگی و در راستای غنا بخشی به فعالیت های فرهنگی و مذهبی جامعه خصوصا برگزاری مراسم های آیینی اعیاد و جشن های مذهبی، به مردم خدمت کنند.


هنوز نظری برای این خبر درج نشده است


نام  :  
ایمیل :  
متن نظر  :  
کد روبرو را وارد کنید :       


 

 

 
 

کاریکاتور


 

قیمت سکه و ارز


آرشیو اخبار تصویری


   

 


Skip Navigation Links.

آرشیو اخبار روز


   

جستجوی گوگل


web counter